Syntymäpäivälahja

Juhlinta tiivistyy. Juhani Ahon Seura sai nimikkokirjailijansa puolesta vastaanottaa  arvokkaan syntymäpäivälahjan. Säveltäjä Jouko Linjama lähetti meille Tuusulasta juuri valmiiksi saamansa sävellyksen

Seitsemän Juhani Ahon kirjettä baritonille ja sellolle, opus 131.

Juhani Ahon juhlavuoden postimerkein varustettuun kirjekuoressa on käsin kirjoitettujen nuottisivujen lisäksi Linjaman kaunis saatekirje, joka sellaisenaan kunnioittaa kirjeiden kirjoittamisen katoavaa perinnettä.

Ehkä löydämme juhlavuodesta vielä sopivan ajan ja paikan sävellyksen esittämiselle. Muusikot ovat jo lupautuneet.

Juhani Ahon Seura kiittää lämpimästi arvokkaasta syntymäpäivälahjasta.

Kirjoittajasta

Professori Anneli Kauppinen on Juhani Ahon Seuran puheenjohtaja.
Kategoria(t): Ei kategoriaa. Lisää kestolinkki kirjanmerkkeihisi.

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

*

Voit käyttää näitä HTML-tageja ja attribuutteja: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>